вівторок, 22 вересня 2020 р.

 

Вулицями старої Полтави

Ми бібліотекарі  бібліотеки філії №6 на честь свята Дня міста вирішили зробити екскурсію по  місцях Полтави, але на жаль із за карантину ми зробили її онлайн у вигляді фото колажів  і звернулись за допомогою до книги Ольги Чепіль «Вулицями старої Полтави», що більш зануритись в історію старого міста і показати, як же змінилась наша  рідна Полтава.

Полтава — одне з найстародавніших міст України. В часи Київської Русі місто входило до складу найбільшого із князівств — Переяславського, сама Полтава, літописна Лтава, була найпівденнішим форпостом князівства в обороні від нападів південних кочівників. Перша писемна згадка про Лтаву зустрічається у Іпатіївському літописі під 1174 роком, проте археологічні дані дають підставу стверджувати, що поселення має більш давню історію.

Тож  запрошуємо Вас на цікаву прогулянку історичною Полтавою.

Кругла площа

Центральна площа міста має форму кільця, посеред якого розташований Корпусний сад із монументом Слави на честь 100-річчя перемоги над шведами під Полтавою. За легендою тут Петро I зустрічався із захисниками міста.


Навколо площі в 1809-11 рр. були споруджені адміністративні будівлі: Присутственні місця (зараз — Міськрада)

Дворянське зібрання (кінотеатр ім. Котляревського)

 Будинок генерал-губернатора (Рада профспілок), Малоросійський поштамт (Полтавська школа мистецтв)


Петровський кадетський корпус (до останнього часу — Вища зенітно-ракетне училище) та ін.

 У підземній частині побудований сучасний торговий комплекс. Популярне місце прогулянок городян.


Селянський банк (зараз СБУ)

Це найошатніша будівля у місті, в якій зараз розміщене обласне управління СБУ. Її було збудовано на поч. ХХ ст. для Селянського земельного банку, що видавав довгострокові позики селянам на купівлю дворянських земель (один із кращих зразків українського модерну).

Центральний вхід на зрізаному куті будівлі прикрашений декоративним мозаїчним панно з жар-птицями і скульптурами сирен. Будівля сильно постраждала в період Другої світової війни, відновлено в 1948 році.


Музей-садиба Котляревського

Це справжнісінька українська хатка, розташована на Івановій горі. Неподалік є сарай, комора та колодязь із журавлем, а навколо тин із квітами. Будівля має п’ять невеличких кімнат. Уздовж кабінету господаря під стелею на сволоку кирилицею написано: «Создася дом сей в ім’я Отця і Святого Духа. Амінь. Року 1705 місяця Серпня 1».

У кімнатах залишилися деякі збережені особисті речі письменника: комод, дзеркало, ломбардний столик, картина; решта оздоблення кімнат — типологічні речі, відомі за спогадами сучасників.


Іванова гора

Це історичний центр Полтави, найкращий оглядовий майданчик міста. Більше одинадцяти століть тому тут був дитинець літописного міста Лтава. Згодом було збудовано земляну Полтавську фортецю, яка у ХVІІІ ст. три місяці стримувала наступ шведів.

Обов’язково слід помилуватися з альтанки на долини Ворскли з Хрестовоздвиженським монастирем на сусідньому пагорбі. Також тут неподалік знаходиться музей Котляревського і пам’ятник галушок.


Полтавський краєзнавчий музей

Музей розміщений у колишньому будинку «присутствених» місць губернського земства на вулиці Конституції, 2. Збудований у стилі модерн з елементами українського народного стилю (цей факт викликав невдоволення імператора Миколи II).

У 40 музейних залах і сховищах знаходиться більше 300 тис. експонатів, серед яких давньоєгипетська колекція, твори античного та східного мистецтва, козацькі реліквії. Захоплює і внутрішній розпис будинку.


Поле Полтавської битви

Музей створено в 1909 році на полі Полтавської битви поряд із Братською могилою російських воїнів до 200-річчя перемоги російської армії над шведами. Колекція налічує понад 8 тис. експонатів: твори мистецтва, зброя, нагороди, прапори, обмундирування і спорядження російської та шведської армій, особисті речі Петра I і його сподвижників. Встановлено озвучена діорама Полтавського бою. Туристам радять брати екскурсовода, який розповість безліч цікавих моментів.

Поруч — пам’ятник Петру I, Сампсоніївська (Самсонівська) церква (1895) і братська могила російських воїнів, хрест на могилі шведських солдатів і пам’ятник шведам від росіян. Відновлено два редути (польові укріплення російської армії), один з яких знаходиться з протилежного боку від траси, а інший — неподалік від будівлі музею.


Полтавський художній музей

Першу в Полтаві картинну галерею заснував у 1919 р український учений-археолог М. Рудинський на основі подарованої йому колекції художника-передвижника Н. Ярошенко. Серед 100 живописних творів були роботи І. Шишкіна, В. Полєнова, В. Маковського, І. Рєпіна, В. Максимова тощо.

У зібрання було включено художні цінності з націоналізованих маєтків Кочубеїв (Диканька), Галаганів (Сокиринці), Капністів (Обухівка), Рєпніних (Яготин). Колекція західноєвропейського живопису включає унікальні твори Д. Тьєполо, П. Рубенса, М. Хондекутера, А. Остаде, В. Лебрен, К. Петерс і ін.


Також, ми влаштували виставку на честь свята рідного міста, тож просимо до уваги!
Немає коментарів:

Дописати коментар